Házirend
Bevezetés
A házirend célja:
A Nemzeti Köznevelési törvény (továbbiakban Nkt.) és a kapcsolódó végrehajtási rendelet ide vonatkozó szabályainak felhatalmazása alapján az óvoda házirendje önálló szabályozási jogkör szerinti intézményi dokumentum, mely helyi jogszabálynak minősül.
Azon szabályokat és elveket fogalmazza meg, amelyek az óvodában a gyermeki jogokat és kötelességeket érinti. A házirend összhangban van az óvoda egyéb dokumentumaival (Pedagógiai program, SZMSZ, Éves munkaterv stb.)
A személyi, területi és időbeni hatálya: A Házirend megtartása a jóváhagyástól minden óvodahasználó - gyermek, pedagógus, egyéb alkalmazott és szülők - számára kötelező, az intézmény területén és az intézménnyel összefüggő programhelyszíneken.
Óvodánk fenntartója: Balogunyom Község Önkormányzata
Az óvoda neve: Balogunyomi Rozmaring Óvoda
Címe, elérhetősége: 9771 Balogunyom, Rákóczi F. utca 11., telefon: 06-30-1949-119
E-mail: rozmaringovi@gmail.com
OM azonosítója: 036547
Adószáma: 16865561-1-18
Az óvoda 1 csoporttal működik
Az óvoda küldetése
Óvodánk a kisgyermeket hároméves kortól, az iskola megkezdéséig terjedő időszakban neveli. Testi, lelki, értelmi képességeinek fejlődésében odaadó szakmai felkészültséggel formálja, együttműködve a nevelés elsődleges felelőseivel, a szülőkkel. Hisszük, hogy nevelésünk eredményeit csak a családok aktív együttműködésével, a család és az óvoda egymásra való hatásrendszerén keresztül érhetjük el. Ezért a családokkal történő együttműködés formáit, színtereit velük együtt alakítjuk és működtetjük.
Az óvoda működése
A nevelési év a tárgyév szeptember 01-től, a következő év augusztus 31-ig tart. Az intenzív fejlesztési szakasz minden év szeptember 1-től, a következő év május 31-ig tart.
A nyári zárva tartás a nevelési év elején meghirdetett idő szerint, augusztus hónapban 4 hétig tart. Február 15-ig tájékoztatjuk a szülőket a véglegesített időpontról.
Az évenkénti 5 nevelés nélküli munkanapból a szorgalmi időben 3-at tartunk. Ennek időpontjáról a szülőket előtte egy héttel tájékoztatjuk.
A heti nyitva tartás hétfőtől - péntekig tart.
A napi nyitva tartás 6.30 - 17.00-ig tart.
A gyermekeknek minden nap 8.15-ig be kell érkezniük a csoportszobába. Egyrészt, hogy az óvodapedagógusok a gyermekcsoporttal együtt időben megkezdhessék a napirend szerinti tevékenységeket, másrészről pedig, hogy a másnapi pontos létszámot jelenteni tudja az óvoda. Kérjük, hogy a megnevezett időpontnál később csak előzetes megbeszélés alapján, a vezető és a csoportban dolgozó óvodapedagógus tudtával érkezzenek a gyerekek (pl.: orvosi vizsgálat, nevelési tanácsadó...).
Óvodai jogviszony keletkezése
Óvodánkba felvehető minden olyan harmadik életévét betöltött gyermek, akinek elsősorban Balogunyom és Kisunyom községben van az állandó lakcíme vagy a tartózkodási helye. További szabad férőhelyek esetén bármelyik településről érkező kisgyermek. Felvehető még az a gyermek is, aki a felvételt követő hat hónapon belül betölti a harmadik életévét. Az Ukrajnából érkező, menedékjogot kérő óvodaköteles gyermekek felvételét és ellátását biztosítjuk, ha a felvételi körzetbe tartozik a gyermekek és szüleik tartózkodási helye.
Óvodai beíratás, a felvételi és előjegyzési naplóba a helyi önkormányzat által kijelölt napokban, általában április hónapban történik. A szülők a beíratáshoz a gyermek születési anyakönyvi kivonatát, TAJ kártyáját, lakcímkártyáját hozzák magukkal. A szülő felvétel iránti kérelmet nyújt be írásba az óvoda vezetőjének.
Óvodába való felvétel: Az óvodai beíratást követi a felvételi kérelemről hozott döntés, mely döntésről az óvodavezető határozatban értesíti a szülőket. Az intézmény döntése jogerős, ha a szülők 15 napon belül nem nyújtottak be jogorvoslati eljárást megindító kérelmet, vagy annak benyújtásáról lemondtak.
A gyermek abban az évben, amelynek augusztus 31. napjáig a harmadik életévét betölti, a nevelési év kezdő napjától legalább napi négy órában óvodai foglalkozáson vesz részt. A jegyző - az egyházi és magán fenntartású intézmények esetében a fenntartó- a szülő kérelmére és az óvodavezető, valamint a védőnő egyetértésével, a gyermek jogos érdekét szem előtt tartva, az negyedik életév betöltéséig felmentést adhat a kötelező óvodai nevelésben való részvétel alól, ha a gyermek családi körülményei, képességeinek kibontakoztatása, sajátos helyzete indokolja.
A gyermekek adatai, óvodai jogviszonyuk megkezdésekor az országos KIR adatbázisba kerülnek regisztrálásra, melynek következtében oktatási azonosítószámot kapnak. Az oktatási azonosítószámot a felvételi és mulasztási naplóban és egyéb óvodai személyi nyilvántartó dokumentumokban a gyermek neve mellett szerepeltetjük.
Gyermekek más óvodából történő átvétele: Hivatalos átjelentkezés útján történik, melynek nyomtatványát az óvodavezetők töltik ki és kölcsönösen megküldenek egymásnak.
Az óvodaköteles gyermekek esetében megszűnik az óvodai jogviszony, ha a gyermeket más óvoda átvette, az átvétel napján, ha a jegyző a szülő kérelmére engedélyt adott a gyermek óvodából történő kimaradására, a gyermeket felvették az iskolába a nevelési év utolsó napján.
A beiskolázás óvodai feladatai A gyermek abban az évben, amelynek augusztus 31. napjáig a hatodik életévét betölti, tankötelessé válik. A tankötelezettség teljesítése a tanév első tanítási napján kezdődik. A szülő kérelmére a felmentést engedélyező szerv döntése alapján a gyermek további egy nevelési évig óvodai nevelésben vesz részt. A szülő kérelmét az iskolakezdés évében január 15-ig nyújthatja be a felmentést engedélyező szervhez. Ha az eljárásban szakértőt kell meghallgatni, akkor csak szakértői bizottság rendelhető ki. Ha a szakértői bizottság a szülői kérelem benyújtására nyitva álló határidő előtt a gyermek további egy nevelési évig óvodai nevelésben történő részvételt javasol, a szülői kérelemre nincs szükség.
Ha a gyermek az iskolába lépéshez szükséges fejlettséget korábban eléri, a felmentést engedélyező szerv a szülő kérelmére engedélyezheti, hogy a gyermek hatéves kora előtt megkezdje az iskolát.
Óvodai jogviszonyról óvodalátogatási igazolást adunk azon szülőknek, akik a helyi önkormányzattól óvodáztatási támogatást igényelnek.
Ha a gyermek szülője ilyen támogatásra jogosult, a gyermeknek egy óvodai nyitvatartási napon legalább 6 órát az óvodában kell tartózkodnia. Az első igazolatlan nap után az óvoda vezetője írásban tájékoztatja a szülőt a mulasztás következményeiről. Ha a gyermek jogviszonya megszűnik, erről is értesíti a helyi jegyzőt. A támogatásban részesülő gyermek igazolt és igazolatlan mulasztott napjairól tájékoztatja a jegyzőt, a jegyző által meghatározott időpontban.
Étkezés biztosítása
A napi háromszori étkezéshez az ételt a Just Food Kft biztosítja, melyet az óvoda melegítő konyhájában szervíroz a két dajka néni. Az étlapot minden héten a szülői hirdetőfalon közzétesszük. A beszállított ételekből ételmintát kell venni, amit 72 órán át szükséges tárolni. Gyermeke diétás igényét jelezheti a szülő tanév során bármikor, amelyet szakorvosi javaslattal fogad el az óvoda és továbbít az élelmezés vezetőnek. Amennyiben a közétkeztetés keretében nem biztosítható a gyermek étkezése, akkor a szülő behozhatja az intézménybe az ételt, amelynek tárolását, hűtését és melegítését az óvoda vezetőjének biztosítani kell.
Térítési díj
A gyermekek étkeztetését érintő jogszabályváltozás eredményeként a szülők 2015.szeptember 1-től csak abban az esetben fizetnek térítési díjat, ha a családban az egy főre jutó nettó jövedelem meghaladja a minimálbér 130%-át (172.900 ft/ fő). A szülők saját felelősséggel írásban nyilatkoznak erről, melyet az óvoda vezetője összegyűjt és továbbít a fenntartónak. Az étkezési díjak befizetése utólag, minden hónapban a számlán feltüntetett határidőig történik.
Hiányzás
Mindenféle hiányzást írásban kell igazolni az óvodapedagógusok felé. Betegség esetén a három napot meghaladó hiányzást, vagy lázas betegséget követően a gyermeket csak orvosi igazolással tudjuk fogadni. Betegség után a szülő köteles jelenteni (előző munkanapon, 9:00-ig), hogy gyermeke melyik napon érkezik az óvodába, az étkezés igénylése miatt.
Ha a gyermek távolmaradását nem igazolják, a hiányzás igazolatlan. Ha egy nevelési évben a gyermek 11 igazolatlan napot mulaszt, az óvoda vezetője értesíti a tartózkodási hely szerinti illetékes általános szabálysértési hatóságot és a gyermekjóléti szolgálatot. A gyermek hosszabb ideig (egy-két hét) hiányozhat az óvodából az óvodavezető engedélyével, a szülő előzetes, írásban benyújtott kérelme alapján.
Egészségügy
Valamennyi gyermek érdekében beteg gyermeket az óvodába nem lehet behozni. Ha az óvodapedagógus kérésére a szülő napközben hazavitte a beteg gyermeket (hányás, hasmenés, láz...), ezt követően azt, hogy a gyermek ismét egészséges, orvosnak kell igazolnia. Az orvos által meghatározott időszaknál korábban sem jöhet a gyermek óvodába. Az igazolásnak tartalmaznia kell a betegség miatt bekövetkezett távollét pontos időtartamát.
Ha a pedagógus megítélése szerint a gyermek beteg, gondoskodik a gyermek elkülönítéséről és a lehető legrövidebb időn belül értesíti a gyermek szüleit. Ha a gyermeknek magas láza van, a szülő kérése szerint látjuk el, míg a szülőt várjuk. A szülő minden esetben hívja fel az óvónők figyelmét arra, ha a gyermekének valamilyen tartós betegsége van, pl. epylepsia, allergia, lázgörcs stb.
Fertőző betegség esetén a szülő értesítse az óvodát, mert a további megbetegedések elkerülése érdekében fokozott figyelmet kell fordítanunk a fertőtlenítésre, tisztaságra.
Az óvoda nevelőintézmény, ezért gyógyszer beadását nem vállalhatják az óvoda dolgozói. Kivételt képez a gyerekek életmentő gyógyszere, valamint az 1-es diabétesszel élő gyermekek napi ellátása. Az óvodapedagógus vagy érettségivel rendelkező pedagógiai munkát segítő dolgozó napi szinten végzi ezeknél a gyermekeknél a vércukor mérést, inzulin beadását és a szükség szerint felmerülő vele kapcsolatos teendőket.
A körzeti védőnő félévente, illetve szükség esetén tisztasági szűrést végez az intézményben.
Együttműködés, kapcsolattartás
Köszönés:
Intézményünkben a közvetlen köszönési formát megtartva "csókolom,- szervusztok gyerekek!" köszönéssel üdvözöljük egymást. A köszönés is a felnőttektől jövő mintaadás. Az óvodába lépő szülők és gyermekek köszönéssel üdvözöljék egymást és az ott tartózkodókat. Ha vendég vagy idegen érkezik az óvodába, szintén köszönéssel fogadják őt a gyermekek. Az óvoda falain kívül, séták és rendezvények alkalmával ugyan így üdvözöljék a felnőtteket és társaikat.
Kapcsolattartás:
Az óvónőt nevelő munkájának végzése közben zavarni nem szabad. Az együttműködésnek, kapcsolattartásnak szabályozott formái vannak: fogadó órák, családlátogatások, szülői értekezletek, közös rendezvények.
Szülők üzenő fala:
A szülők tájékoztatására szolgáló üzenő táblák az öltözőben találhatók. Ezeken keresztül értesülnek a szülők az aktuális eseményekről, hírekről, információkról. A táblára az óvodavezető engedélye, előzetes egyeztetés nélkül nem helyezhető el szórólap, hirdetés, felhívás stb.
Az óvodavezető fogadóórát tart minden hónap első délutános hetében (igény esetén).
Az óvónők félévente tartanak fogadóórát a szülőket előzetesen értesítik a napokról és időpontokról.
Az internet segítségével a Facebook felületén zárt csoportot működtet az óvoda, amelynek tagja lehet mindkét szülő, kérés esetén nagy szülő is, aki rendszeresen látogatja az intézményt. Ezen a felületen azonnal információt kap a szülő időpontokról, aktuális dolgokról, eseményekről stb. A zárt csoportból írást, képet, fényképet továbbítani TILOS, aki ezt a szabályt nem tartja be a csoportból kizárásra kerül.
Szülői értekezletek:
Évente két szülői értekezletet tartunk, egyet a tanév elején, egyet a tanév végén. Szükség szerint félévkor is tartható szülői értekezlet. A tanév megkezdése előtt az újonnan érkező gyermekek szüleinek külön tájékoztatást adunk az óvodai életről, befogadásról.
A gyermekek fejlődésének nyomon követése
A gyermekek fejlődésének nyomon követését az óvodapedagógusok végzik a gyermekenként vezetett fejlődési napló, a megfigyelések, gyermekrajzok, fejlesztési tervek és megvalósulásuk, alkotások alapján. Itt jegyezzük fel a befogadás tapasztalatait valamint a fejlesztési terveket. Különös gondosságot igényel a tanköteles korúak esete. Minden tanév elején elvégezzük (szakemberek felügyeletével) a nagycsoportosok iskola készültségi felmérését és konzultálunk a szakemberekkel, szülőkkel. A vizsgálat eredményéről a vizsgálatot összegző szakember tájékoztatja a szülőket, szükség esetén megjelöli a fejlesztés irányát vagy a Nevelési Tanácsadóba irányítja a gyermeket, ahol a szülő köteles vele megjelenni.
A gyermekek értékelésének elvei
A gyermekek magatartása, viselkedési kultúrája értékelésre kerül a pedagógus által.
A dicséret lehetséges formái: Elismerő szavak, mosoly.
A fegyelmezés lehetséges formái: Határozott kérés, megbeszélés, kiemelés az adott játszócsoportból.
Óvodai életrend
Az óvoda vegyes csoportjában saját heti rend szerint vezetik a tevékenységeket, melyről az óvodapedagógusok tájékoztatják a szülőket az öltözőben található információs táblán.
Heti rendszerességgel logopédiai foglalkozásokat tart a logopédus, valamint a gyógypedagógus.
A gyermekek biztonsága és vagyonbiztonsági szempontjából, kérjük a szülőket, hogy az óvoda kapuját, bejárati ajtaját érkezéskor és távozáskor tegyék be, a záró reteszt is használják.
Az óvodából a gyermek idegennek, vagy 14 éven aluli testvérnek csak a szülő írásbeli kérelme alapján adható ki. A gyermek elvitelekor minden esetben (főleg az udvaron) a gyermekre vigyázó óvónőtől el kell köszönni. Amikor a szülő átvette a gyermeket a pedagógustól, a gyermek viselkedésével és személyes biztonságával kapcsolatos felelősség a szülőre hárul.
A gyermek érkezésekor, vagy elvitelekor a szülők, hozzátartozók ne menjenek be a csoportszobába, csak kivételes alkalmakkor pl. a nyílt napon stb. akkor is váltó cipőben. Szülők csak az öltöző helyiségekben tartózkodhatnak, a mosdóhoz vezető folyosón, mosdóban, WC-ben,irodában, tálaló konyhában nem tartózkodhatnak!
A csoport napirendjéről az öltőzőben elhelyezett tábláról értesülhetnek a szülők. A nap folyamán az óvónővel való előzetes egyeztetés alapján vihető el a gyerek. A szülők tartsák tiszteletben a gyermekcsoport napirendjét és az óvodai élet megzavarása nélkül vigyék el gyermeküket.
Az
óvoda udvarának használati rendje
Az
óvoda udvarát csak az intézménybe beíratott gyermekek használhatják. A szülők
gyermekükkel csak addig tartózkodhatnak az óvoda udvarán, amíg gyermeküket
átadják vagy átveszik az óvodapedagógustól. Az átvételt követően a szülő
gyermekével nem használhatja az udvart, az udvar játékeszközeit. Az óvoda a
gyermekek biztonságáért, a gyermek átvételétől a gyermek átadásáig vállal
felelősséget. Óvónői felügyelet nélkül gyermek nem tartózkodhat az udvaron!
Iskoláskorú gyermekek nem használhatják az óvoda udvarát és játékeszközeit. Az
óvoda udvarán csak az óvodai játékeszközök használhatók, a gyermekek
kerékpárjait a kerékpártárolóban szabad elhelyezni. Az udvaron a balesetveszély
elkerülése és az áttekinthetőség miatt csak addig tartózkodjanak a
hozzátartozók, amíg gyermeküket átveszik vagy átadják. Minden óvodai dolgozó
köteles betartani és betartatni az óvoda szabályait. Amennyiben ez eredménytelen
köteles azonnal tájékoztatni az óvodavezetőt, vagy a bent tartózkodó felelős
vezetőt, aki megteszi a szükséges lépéseket.
Öltözködés:
Az
intézménybe ápolt, tiszta gyermekeket hozzanak a szülők. A gyermek öltöztetése
a napi várható időjárásnak megfelelően történjék. Váltóruházatról (alsónemű,
felsőruházat, megfelelő benti cipő) gondoskodjanak a szülők. A ruhaneműket
egyenként jellel, vagy névvel lássák el. A gyerekek holmiját az arra kijelölt
helyen tárolják, az öltözőben jellel ellátott kis szekrényekben.
Az óvodai váltóruha-tár célszerű, ha az
alábbiakat tartalmazza:
Alsó
nadrág, atlétatrikó, zokni, harisnya nadrág, póló, vagy blúz, hosszú nadrág
(nyáron rövidnadrág, vagy szoknya), benti cipő télen-nyáron egyaránt a szekrény
alsó polcán. Legyen egy tornafelszerelés (fehér póló,
rövidnadrág, torna cipő)szellőző áttetsző zsákban. Ha gyakran bepisil a
kisgyermek, akkor legyen kétszeres mennyiség mindenből és rendszeresen egy-egy
nejlon zacskó a nedves ruhák hazaküldéséhez.
Az óvoda biztonságos környezete
Az intézmény egész területén a gyermekek testi épségét veszélyeztető tárgyakat - megrongálódott eszközöket, bútorokat, játékokat - azonnal el kell távolítani, illetve megfelelően meg kell javítani.
Ha ilyet tapasztalnak a szülők, az óvodai alkalmazottak jelezzék az óvodavezetőnek, illetve lehetőség szerint segítsenek a veszélyeztető helyzet megszüntetésében.
Az óvodás gyerekekre az óvoda egész nyitvatartási ideje alatt óvodapedagógusok felügyelnek, vigyázva a gyerekek testi épségére. Ha mégis előfordul valamilyen kisebb baleset, az óvodapedagógusok telefonon értesítik minden esetben a szülőt. Súlyosabb esetben orvost, illetve mentőt hívnak.
Az óvoda épületében idegenek (ügynökök, árusok, reklám tevékenységet folytatók, stb.) engedély és felügyelet nélkül nem tartózkodhatnak.
Fertőző betegség jelenléte vagy járványhelyzet idején használja mindenki a bejárati ajtó elé kihelyezett kézfertőtlenítőt, valamint tartsa be a járványügyi helyzetre tekintettel hozott rendkívüli szabályokat.
Gyermekbalesetek megelőzése:
A csoportszobákban a benti tereknél:
1. Az éles tárgyakat, bútorokat mellőzzük. Igyekszünk figyelemmel kísérni a megrongált tárgyakat, eszközöket, és azok javítását minden esetben elvégezni, balesetmentessé tenni.
2. Az eszközöket és bútorokat célszerűen és biztonságosan helyezzük el a csoportszobában.
3. Megbeszéljük a gyermekekkel, hogy az asztalok, székek között a szűk helyen ne szaladgáljanak - a mozgásos tevékenységeknek először helyet készítünk.
4. A használatban lévő játékokat ne hagyják a csoportszobában szanaszét heverni, tegyék a tárolóba, kosárba, polcra. A balesetveszély és a csoportszoba esztétikuma is megkívánja.
5. A terem rendezése során az eszközök elrakásánál ügyeljenek maguk és egymás testi egészségére /pl. ágyak elrakása, székek áthelyezése.../.
6. A tornaszerek biztonságos kezelésére, használatára fokozottan figyelünk, a szabályok betartását következetesen kezeljük.
7. A játékok elhelyezésére nagy gondot fordítunk, minden esetben a gyermekek számára az elérhetőséget tartjuk szem előtt.
8. A naposi munka során az óvatosságra, az evőeszközök pontos kezelésére, használatára hívjuk fel a gyermekek figyelmét.
9. Ajtókat csöndben, nyugodtan nyitjuk, zárjuk nehogy valakit megüssünk, vagy odazárjunk.
A mosdókban, egyéb vizes helyiségekben:
1. Megfelelő szokásrendszer kialakítása során a vízcsapok rendeltetésszerű használatára fokozottan figyelünk.
2. A vizet nem szabad szétfröcskölni, mert a vizes kövön elcsúszhatnak. A mosdóban ne futkározzanak.
3. A ruhadarabok mindig megfelelő helyre kerüljenek vissza, az öltözőben is és a folyosón is.
4. Mivel a mosdó messze van a csoportszobától, általában együtt és óvónő vagy dajka kíséretével mehetnek végig a gyerekek.
Az udvaron:
1. Öltözködés után gyermekeink az udvaron játszanak, azonban csak felnőtt felügyelete mellett mehetnek ki és vehetik birtokba az udvari játékokat.
2. Minden alkalommal megbeszéljük az eszközök helyes és biztonságos használatát.
3. A mászókán két kézzel kapaszkodjanak, a játékokról nem szabad leugrálni.
4. Futkározás közben vigyázzunk egymásra, magunk és társunk testi épségére.
5. A játékeszközök stabilitására, folyamatos karbantartására ügyelünk, üzembe helyezésnél minden esetben meggyőződünk az eszköz balesetmentes állapotáról.
A gyermekek számára behozható tárgyak:
Ha a gyermek óvodába értéktárgyakat hoz (aranylánc, karóra, karkötő, egyéb értékes tárgyak, stb.) azok eltűnése, megrongálódása miatt az óvoda nem vállal felelősséget.
Az óvodába érkező gyermek reggelenként cukrot, csokoládét, rágógumit, más édességet ne hozzon magával, ne fogyasszon ilyet az öltözőben.A születésnapok, névnapok megünneplésére szavatossági idővel ellátott bolti édességet, esetleg tortát(blokk ellenében) hozhatnak a csoportba. Hozhat magával a gyermek "alvókát" vagy a beszoktatás alatt olyan kedvencet, amelyhez nagyon ragaszkodik, de azt csak az alvás ideje alatt viheti be az alvó csoportba. Ne hozzanak a gyerekek otthoni játékot az óvodába, mivel ez konfliktus helyzeteket okoz, valamint azok épségéért az óvoda nem tudja vállalni a felelősséget. Otthoni játék az öltözőben se legyen a gyerekek szekrényében.
Dohányzás, alkoholos ital:
Tilos az óvoda területén és az épület körül ötven méteres körzetben dohányozni. Továbbá az alkoholos ital fogyasztási tilalma érvényes ugyanezen a területen.
Jogok és kötelességek
Minden gyermek alapvető joga, hogy őt az óvodában elfogadás, szeretet, védelem, egyéni képességeit felismerő és bontakoztató figyelem és tisztelet vegye körül. Alapvető joga, hogy testi és szellemi képességeinek fejlesztését lelkiismeretes hozzáértéssel végezzék.
Gyermekek jogai:
1. A gyermeknek joga, hogy a nevelési - oktatási intézményben, biztonságban és egészséges környezetben neveljék és oktassák, óvodai életrendjét pihenőidő, szabadidő, testmozgás beépítésével, sportolási, étkezési lehetőség biztosításával életkorának és fejlettségének megfelelően alakítsák ki.
2. A gyermek személyiségét, emberi méltóságát és jogait tiszteletben kell tartani, védelmet kell számára biztosítani a fizikai és lelki erőszakkal szemben. A gyermek nem vethető alá testi fenyítésnek.
3. A gyermek joga, hogy személyiségi jogait, cselekvési szabadságát és a magánélethez való jogát az óvoda tiszteletben tartsa, e jogának gyakorlása azonban nem korlátozhat másokat ugyanezen jogainak érvényesítésében.
4. A gyermek joga, hogy képességeinek, érdeklődésének, adottságainak megfelelő nevelésben, oktatásban részesüljön.
5. A gyermeknek joga van adottságának megfelelő megkülönböztetett ellátásban részesülni, pedagógiai szakszolgálathoz fordulni segítségért.
6. A gyermeknek joga, hogy családja anyagi helyzetétől függően kedvezményes étkezésben részesüljön.
7. A gyermek joga, hogy rendszeres egészségügyi felügyeletben és ellátásban részesüljön.
A szülők jogai
1. A szülőt megilleti a nevelési - oktatási intézmény szabad választásának joga.
2. Joga, hogy megismerje az intézmény Pedagógiai Programját, SZMSZ-ét, Házirendjét és Munkatervét.
3. Joga, hogy folyamatos tájékoztatást kapjon gyermeke fejlődéséről. A gyermek neveléséhez tanácsokat, segítséget kapjon
4. A szülő kezdeményezheti a Szülői Szervezet létrehozását, részt vehet és közreműködhet annak tevékenységében.
A szülők kötelességei
A szülőnek kötelessége, hogy:
1.Biztosítsa gyermeke óvodai nevelés keretében folyó iskolai életmódra való felkészítő foglalkozásokon való részvételét.
2.Megtegye a szükséges intézkedéseket gyermeke jogainak érvényesítésében.
3.Megtegyen minden tőle elvárhatót gyermeke fejlődéséért.
4.Kapcsolatot tartson a gyermekével foglalkozó óvodapedagógusokkal.
5.Elősegítse gyermekének a közösségbe történő beilleszkedését, az óvoda rendjének, a közösségi élet magatartási szabályainak elsajátítását.
6.Tartsa be az óvoda helyiségei és az óvodához tartozó területek használati rendjét.
7.Erkölcsi és anyagi felelősséggel tartozik az óvodában okozott kárért.
8.Tartsa tiszteletben az óvoda dolgozóinak emberi jogait és méltóságát.
9.Tartsa be az óvoda működésével kapcsolatos szabályokat, ismerje meg és tartsa be a házirendet.
A házirend nyilvánossága, elérhetősége
A házirend nyilvános dokumentum, az óvoda honlapján olvasható, ezen kívül nyomtatott példány is megtalálható az óvoda információs táblája alatt, kifüggesztve.
A házirend felülvizsgálata
A házirend felülvizsgálata nevelési évenként, illetve a törvény előírásai szerint történik.
Javaslatot tehet a módosításra a nevelőtestület vagy a szülők közössége.
Minden módosítást, felülvizsgálatot véleményez az óvodai szülői szervezet, valamint jóváhagy a fenntartó.